poniedziałek, 7 września 2015

:: Pomiędzy ::

Powoli szykuję swoje obrazki na najbliższą wystawę w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy. Bardzo lubię to miejsce i jego specyficzny klimat, dlatego mam tym większą nadzieję, że współpraca będzie udana. Tymczasem zamieszczam tu kilka słów i obrazów w ramach zapowiedzi:

Pomiędzy

Ten prosty i krótki tytuł ma w sobie pewną otwartość. To, co znajduje się pomiędzy umyka bowiem często definicjom, klarownym rozróżnieniom. Pozostaje swoistą szarą strefą, po której poruszać się możemy po omacku czy też zdając się na intuicję. Jest to dla mnie znamienne, ponieważ w swoich pracach próbuję dać wyraz odczuciom, przeczuciom trudnym do dookreślenia, sprecyzowania. Tworzenie tych obrazów z pogranicza rysunku, malarstwa i ilustracji stanowi dla mnie okazję do odkrywania tego, co zapamiętane i wyobrażone. Sprawia to, że mają one charakter osobisty, subiektywny i odrealniony jednocześnie. W swoich pracach sięgam po formy małe, skromne. Nie bez znaczenia jest dla mnie medium ilustracji, które odbieram jako dalekie od patosu, monumentalności. Synteza, jaką stosuję w swojej twórczości pozwala mi na dystans. Sprawia ona, że dostrzegam w przywoływanych przeze mnie obrazach inną warstwę znaczeniową. Tę którą na co dzień potrafię odnaleźć jedynie w momentach zawieszenia, wyrwanych spod rządów terminarza.

W zebranych na wystawie pracach będzie można odnaleźć charakterystyczne dla mnie motywy domu, rośliny, cienia, postaci, przestrzeni otwartej i zamkniętej, przedmiotów wyjętych ze sfery osobistej, które zestawiam ze sobą w poszukiwaniu relacji wizualnych i semantycznych. Wyjęte spod praw grawitacji i logiki cienie, krzesła pełniące funkcje dziwacznych metonimii i dłonie, z których wyrastają bliżej niezidentyfikowane kwiaty to tylko część mojego małego uniwersum. Zbioru otwartego na nowe znaczenia i interpretacje, a zamkniętego jedynie w wąskiej gamie barwnej, sprowadzającej się w zasadzie do bieli, czerni, szarości i kilku wariacji na temat różu czy błękitu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Obrazy zamieszczane na tym blogu podlegają ochronie praw autorskich. Proszę nie wykorzystywać ich bez wiedzy autorki.